YOU ARE HERE:

سلطان سلیم دوم

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

سلطان سلیم دوم

ویژگی های سلطان سلیم دوم

« سلیم دوم در 9 ربیع الاول سال 974هـ حکومت را در دست گرفت و ابوالسعود افندی شیخ الاسلام[1](896-982هـ/1490-1574م) و سایر علما و وزرا و امرا با او بیعت کردند. وی کارش را با زیارت قبور اجدادش آغاز کرد و صوقللی محمد پاشا را به صدر اعظمی برگزید.

سلیم دوم به شهامت و شجاعت و تقوا و پرهیزکاری و انجام دادن کارهای خیر شهرت داشت و هزینه حرمین شریفین را برای تأمین حقوق خدام و کمک به ساکنان آن ها را دو برابر کرد.[2]

جریانات آن زمان

وی مسجد بزرگی در ادرنه ساخت. هم چنین پلی در استانبول بنا کرده، جامع ایاصوفیه را که بر اثر زلزله آسیب فراوان دیده بود، تعمیر اساسی کرد. وی کوشید تا رود دن را به ولگا متصل کند تا دریای سیاه را به دریای خزر متصل سازد.* مردم قازان از ترس سلطه روس ها از وی خواستند تا راه کشتی ها و سپاه آنان را اصلاح کند. این طرح به دلیل برخی رخداد ها و شورش ها به جایی نرسید. به طور قطع، اگر وجود صدر اعظم صوقللی محمد پاشا و شهرت سیاسی او نبود، رشته کارها از هم گسسته می شد؛ اما به سبب وجود او آشفتگی ها و پریشانی ها به آرامش تبدیل شد.[3]

اتریش رسمیت دوم را پذیرفت و هیئتی برای تبریک و بستن قرار داد به استانبول فرستاد. قرار بر آن بود تا اتریش جزیه سالانه را بپردازد و روابط پیشین حفظ شود. هم چنین پادشاه اتریش تابعیت امرای اتریش را در ترانسیلوانیا و بلغارستان از دولت عثمانی پذیرفت. شاه طهماسب، امرای بلغارستان، رومانی و سفرای فرانسه و ونیز نیز هیئت هایی را برای تبریک فرستادند.

بدین ترتیب سلطان سلیم در سال 976هـ/1568م معاهده ای با اتریش امضا کرد. عثمانی در این معاهده ملکیت اراضی متعلق به اتریش را در مجارستان پذیرفت. هم چنین در سال 977هـ/1569م معاهده ای با فرانسه بسته شد و در آن بر روابط فرانسه با دولت عثمانی تأکید شد؛ نیز امتیازاتی که پیش از این، از آن به عنوان یکی از عوامل ضعف دولت عثمانی یاد شد و اسباب مداخله اروپایی ها را در این کشور فراهم کرد، در این معاهده مورد تأکید قرار گرفت.

در این دوره، عثمانی توانست شورشی را که در بصره بر پا شده و شخصی با نام ابن علیان مسبب آن بود، آرام کند و مالیاتی سالانه برابر با 1500 لیره طلا از وی بستاند.* فتح یمن و سرکوب شورش آن ناحیه به رهبری مطهّر بن شرف الدین در سال 976هـ/1568م و فتح قبرش در سال 978هـ/1570م به انجام رسید. هم چنین شورشی در امارت بغدان [رومانی] در سال 981هـ/1573م پدید آمد که با شکست رو به رو شد. سلطان سلیم در سال 982هـ/1574م پس از هشت سال حکومت در گذشت.[4]

عثمانی ها در کار ساخت کشتی های جنگی جدّیت کرده، ناوگان آنان به قبرس و کرت حمله برد و از آن جا به سوی آلبانی رفت. عثمانی ها توانستند دو جزیره کوفو و کتالونیا را تصرف کرده، نفوذ خود را در سال 978هـ/1571م در آن نواحی استوار سازند. اندکی بعد ناوگان اسپانیا به کمک ونیزی ها آمد. ناوگانی هم از سوی صقلیه، پاپ، ناپل و مالت به فرماندهی امیرال اسپانیایی دون جوان از راه رسید. به دنبال آن جنگ سختی میان دو ناوگان صورت گرفت که عثمانی ها شکست خورده، دویست کشتی خود را از دست دادند. چنان که بیست هزار نفر از نیرو های آنان نیز کشته شد؛ در حالی که صلیبی ها هشت هزار نفر و شماری کشتی از دست دادند.

نتایج این پیروزی برای اروپا به حدی مهم بود که کلیساهای چندی به یاد این پیروزی در نقاط مختلف ساخته شد. در این سوی، عثمان یها شروع به ساخت کشتی و تقویت ناوگان دریایی خود کردند؛ به طوری که نیرومندتر از گذشته شدند.[5]

ناوگان عثمانی پیروزی هایی را در موره (آب های نفارین) به دست آورد؛ به طوری که ونیزی ها از آن ناحیه گریختند. هم چنین ناوگان عثمانی به جنگ ایتالیا و سواحل ونیز رفت. عثمانی ها توانستند ناوگان اسپانیا را که بر تونس مسلط شده بود، از میان ببرند و این سرزمین را به حوزه قدرت خود باز گردانند. بدین ترتیب دریای مدیترانه بار دیگر در اختیار عثمانی ها در آمد.

یک سال از تسلط عثمانی ها بر تونس نگذشته بود که سلیم دوم بیمار شد و یک سال بعد درگذشت.»[6][1] . رسول جفریان: وی یکی از معروف ترین شیخ الاسلام های عثمانی است که در تدوین قوانین در دولت عثمانی نقش اساسی داشته و قانون نامه آل عثمان را تدوین کرد. درباره وی بنگرید: استانفورد، جی شاو، تاریخ امپراطوری عثمانی و ترکیه جدید، ج 1، ص 188-189.

[2] . رسول جفریان: به نوشته برخی از منابع، سلیم دوم در قلمرو عثمانی به سلیم زرد (ساری سلیم) و سلیم دائم الخمر (سرخوش سلیم) و در غرب به نام سلیم میگسار شهرت داشت. بنگرید: شاو، تاریخ امپراطوری عثمانی و ترکیه جدید، ج 1، ص 303. سلیم در عین حال که به این القاب شهرت داشت، فردی آگاه و مطلع بود و با تخلص سلیمی شعر می سرود. از این زمان به بعد بود که سلطنت زنان در عثمانی به راه افتاده و به علاوه، جانشینان سلطان، عوض آن که در ولایات مختلف امارت کرده، تجربه بیاموزند، تمام عمر را در حرمسرا نزد زنان به سر می بردند. همان ، ص 309.

* . سایت تاریخ اسلام 15/2/89.

[3] . اسماعیل سرهنگ، تاریخ الدولۀ العثمانیۀ، ص 109-110.

* . سایت تاریخ اسلام 15/2/89.

[4] . محمود شاکر، التاریخ الاسلامی (العهد العثمانی)، ص 126.

[5] . اسماعیل سرهنگ، تاریخ الدولۀ العثمانیۀ، ص 111-112.

[6] . دولت عثمانی از اقتدار تا انحلال، رسول جعفریان، ص 86-89.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
بازخوانی

خبرخوان

با عضویت در خبرنامه سایت، ما آخرین اخبار سایت را به صورت خبرنامه برای شما ارسال می کنیم

از اینکه در خبرخوان عضو می شوید متشکریم

به ما بپیوندید

وبلاگ تاریخ اسلامفیس بوک سایت تاریخ اسلامتوییتر سایت تاریخ اسلام

گوگل باز سایت تاریخ rssyoutube